Długie weekendy od wielu już lat to tradycja kilkudniowych wyjazdów – często biorąc 2-3 dni wolnego oraz zakładając korzystną konfigurację świąt w kalendarzu możemy wygospodarować nawet tydzień wolnego. Warto w tym czasie zrobić coś ciekawego, najlepiej wyjechać na kilka dni w góry i tu aktywnie spędzać czas – propozycji jest wiele, w tym tez oczywiście te nisko kosztowe, bo aktywny wypoczynek ma to do siebie, że zazwyczaj jego koszty są niskie, a przeżycia i wspomnienia bezcenne. W tym artykule prezentujemy pomysły na spędzenie długich weekendów w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i okolicznych górach.
W kalendarzu co roku mamy do dyspozycji kilka długich weekendów:
- majowy – związany ze świętem pracy 1-go maja oraz świętem konstytucji 3-go maja,
- czerwcowy – związany z katolickim świętem Bożego Ciała – święto ruchome, zawsze wypadające w czwartek,
- sierpniowy – związany ze świętem Wojska Polskiego obchodzonego 15 sierpnia
- listopadowy – związany ze świętem Niepodległości 11 listopada
Pierwsze trzy przypadają na okres wiosenno-letni i większość opcji które rozważymy będzie się ich tyczyć, choć równie dobrze, przy sprzyjającej pogodzie, też i w listopadzie nie będzie z tymi propozycjami problemu, poza tym, że trzeba będzie się cieplej ubrać.
Piesze wędrówki
Myśląc o górach z pewnością większość z Was pomyśli o wędrówkach po górskich szlakach. A te w okolicach Karpacza i Szklarskiej Poręby mają bardzo dużo do zaoferowania. Polecamy tutaj również w czasie kilkudniowych wędrówek noclegi w schroniskach górskich. W większości oferują dobry poziom noclegu oraz mają bardzo dużą zaletę – nie trzeba schodzić ze szlaku. Wstając rano można kontynuować pieszą wędrówkę tam gdzie się ją skończyło. Dodatkowo czas w schronisku mogą umilić ogniska, dobry bufet czy gra na gitarze.
Przydatne linki: opisy szlaków, opisy schronisk, porady co do pieszych wędrówek, wycieczki w góry jesienią.
Wycieczki lub treningi rowerowe
Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla rowerzystów szosowych Karkonosze i Izery to raj, dostępnych są tutaj setki kilometrów dróg asfaltowych, często dobrej jakości, a przewyższenia bywają tutaj bardzo duże, po kilkaset metrów na podjazd. Jak np. po czeskiej stronie granicy podjazd z Hejnic w stronę Tanvaldu – to podjazd o największym przewyższeniu w Sudetach, wznosi się na raz o ok. 800 metrów, czy też droga na przełęcz Karkonoską to najbardziej stromy podjazd w polsce – nachylenie miejscami dochodzi do 29%, a średnia najbardziej stromego odcinka – 16%.
Dla miłośników jazdy rowerami górskimi MTB istnieje również wiele propozycji, choć trzeba pamiętać o tym, że ogólnie poruszanie się rowerami po parkach narodowych (w tym po Karkonoskim Parku Narodowym) jest zabronione – ale istnieje wiele wydzielonych tras po których jest to dozwolone. W parkach narodowych należy przestrzegać odpowiednich zasad, takich jak to, że turystyka rowerowa dopuszczona tylko gdy jest widno, gdy nie ma pokrywy śnieżnej, technika i szybkość jazdy na rowerze powinna być dostosowana do stanu nawierzchni, spadku drogi i nasilenia ruchu turystycznego, zaś piesi turyści oraz pojazdy mechaniczne mają pierwszeństwo przed jadącymi na rowerze. Ponadto rowerowa grupa turystyczna nie może przekraczać 10 osób i zabronione jest także używanie sygnałów dźwiękowych na terenie całego parku narodowego.
Trasy rowerowe w Karkonoskim Parku Narodowym to:
- Szlak czerwony od Karpacza do Schroniska nad Łomniczką. Opis szlaku czerwonego.
- „Droga Urszuli” – mająca początek nieopodal ulicy Grzybowej w Karpaczu, obok ośrodka kolonijnego „Irena”, następnie przecinająca ww. szlak czerwony i biegnąca aż do Betonowego Mostu nad Łomniczką i tu krzyżująca się ze szlakiem żółtym biegnącym dalej do Wilczej Poręby w Karpaczu.
- Szlak niebieski idący od Przesieki (i Drogi Sudeckiej) aż do schroniska Odrodzenie. To najbardziej stromy podjazd asfaltowy w Polsce. Tutaj opis podjazdu na przełęcz Karkonoską.
- W rejonie Jagniątkowa. Droga Sudecką – od potoku Sopot do potoku Brocz.
W okolicach Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju na rowerzystów czekają świetnie przygotowane trasy tzw. „Rowerowej Krainy” – co szczególnie polecamy na górskie rowerowe wycieczki, zarówno dla doświadczonych i początkujących rowerzystów. Tutaj jest dostępna mapa rowerowej krainy oraz pod tym adresem szczegółowe informacje: rowerowakraina.com.
Dla miłośników kolarstwa szosowego przygotowaliśmy w naszym portalu dokładne opisy tras rowerowych szosowych w Karkonoszach i Izerach zarówno po Polskiej jak i Czeskiej stronie. Zapraszamy tutaj do działu z trasami szosowymi.
Biwakowanie
Zamiast tradycyjnego noclegu w pensjonacie czy hotelu warto pomyśleć o biwaku pod namiotem. Taka forma wypoczynku ma wiele zalet – spędzamy wtedy praktycznie cały czas na świeżym powietrzu, w chłodne noce hartujemy swój organizm oraz najważniejsze – odpoczywamy od współczesnego świata, telewizora, komputera, jesteśmy w 100% pośród natury. Możemy przygotowywać posiłki na ogniu lub kuchence gazowej. To też świetna okazja na spędzenie w ten sposób czasu z dziećmi i nauczeniem ich podstaw surwiwalu. Ostatnią, czasami również ważną, zaletą noclegów na polu namiotowym jest jego cena, zazwyczaj kilka lub kilkanaście złotych za osobę za noc.
Tutaj znajdują się opisy pól namiotowych i campingów w Karkonoszach i Izerach oraz tutaj zbiór praktycznych porad dotyczących tego co wziąć pod namiot.
Izerski Park ciemnego nieba w górach Izerskich
Jest to najciemniejszy obszar w Polsce i Czechach – miejsce gdzie nie docierają w nocy światła ulic, miast, wsi itp, jedno z niewielu takich miejsc w Europie. Można tutaj w gwiaździste noce podziwiać niebo w całej okazałości. Opisywany tutaj rezerwat znajduje się w górach Izerskich. Aby podziwiać ciemne niebo na miejscu można spać w Chatce Górzystów w górach Izerskich.
Sporty ekstremalne
Dla ludzi pragnących mocnych wrażeń tutejsze góry mają również sporo do zaoferowania.
- Wspinaczka: Karkonosze i Góry Izerskie to niezwykle malowniczo położone prawdziwe zagłębie skałkowe. Najpopularniejszymi i najwyższymi skałkami do wspinaczki są Krucze Skały w Szklarskiej Porębie (30 m). Skały o tej samej nazwie, jednak trochę niższe, możemy znaleźć także w Karpaczu (25 m). Najpopularniejsze skałki są sukcesywnie ubezpieczane przez Karkonoski Klub Wysokogórski, jednak wciąż większość skał jest nieubezpieczona i pozostaje istnym rajem dla smakoszy wspinaczki. Więcej tutaj: wspinaczka w Karpaczu i Szklarskiej Porębie
- Kajakarstwo górskie: Po czeskiej stronie Karkonoszy na rzece Jizera można spróbować raftingu. Spływy odbywają się kawałek drogi za Harrachovem na odcinkach Líšný – Dolánky (9 km) lub Železný Brod – Dolánky (14 km), więcej tutaj: rafting w Karkonoszach.
- Skoki na bungee w Karpaczu
- Loty na paralotniach
Atrakcje rodzinne
Oczywiście wszystkie wyżej wymienione opcje to rozrywka dla całych rodzin, ale na koniec, dla osób chcących spędzić mniej wyczynowo czas wolny w Karkonoszach i Izerach jest wiele miejsc do spokojniejszego wysiłku. Tutaj przede wszystkim polecamy parki linowe w Karpaczu i Szklarskiej Porębie